Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością sytuacja tego typu występuje w branżach technologicznych, w nich już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja jest bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz również dla naszej gospodarki, którą będzie napędzał wzrost pensji. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają pozapłacowe dodatki, którymi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ogólna ilość ludzi bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo opinii licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a nadal mimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie niektórych zawodów i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.