Samorozwój i kariera – zestaw obserwacji ekspertów

Zaprosiliśmy doświadczonego menedżera z markowego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do przygotowania aktualnej analizy dot. przyspieszenia własnej kariery w czasie zmiany pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Wszyscy wiemy, jak mniej więcej prezentuje się list motywacyjny i w jaki sposób go napisać. W internecie mamy możliwość znaleźć wiele już przygotowanych wzorów tego rodzaju listów, jak również wytycznych i podpowiedzi mówiących o tym, jak właściwie je sformułować, jakie informacje tam umieścić, jak zadbać o oprawę techniczną etc. Lecz czy dywagowałeś kiedyś dłużej nad tym, czym tak właściwie jest list motywacyjny, jak się prezentuje i z jakich przyczyn się go pisze?

List motywacyjny stanowi rozwinięcie życiorysu zawodowego, a zatem CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego jest zaprezentowanie własnej kandydatury, tzn. nabytych kompetencji, wykształcenia i dorobku. Naturalnie w takim dokumencie nie deliberujemy o wszystkich wrodzonych cnotach. Przedstawiamy jedynie te kwalifikacje, które mogą być przydatne na stanowisku, o które zabiegamy. Tym samym w liście motywacyjnym uwzględniamy jedynie najistotniejsze konkrety, jako że to konkretnie te detale mogą przypaść do gustu niedoszłego pracodawcy podczas rekrutacji.

W dyskutowanym liście trzeba określić, z jakich powodów jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i wykazać, iż to oczywiście Ty najlepiej zasługujesz na jego piastowanie. W liście należy uzasadnić, z jakiej przyczyny starasz się o tę właśnie funkcję w tym a nie innym zakładzie. List motywacyjny ma także dowodzić, że wiesz, czym zajmuje się spółka, w której planujesz pracować. Tworząc list motywacyjny, warto też wskazać na nabyte doświadczenie (jeśli takowe posiadamy), czyli poprzednie miejsca pracy, ukończone praktyki, szkolenia, inne zdolności i tym podobne.

Jeżeli już określiliśmy, czym jest list motywacyjny i jaki przyświeca mu cel, dobrze jest rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ów należy tworzyć komputerowo, dzięki czemu będzie klarowny i zrozumiały. Lepiej, aby nie przekraczał strony A4. Powinien zawierać klasyczną strukturę: introdukcja, część właściwa i zakończenie. Formułując omawiany list, wypada skupić się na odpowiednim układzie, sformułowaniach kurtuazyjnych oraz odpowiedniej edycji listu (wyrównanie tekstu, pozbycie się błędów składu, zuniwersalizowanie czcionek itd.).

Co istotne, list motywacyjny dedykuje się dla konkretnego odbiorcy. Dlatego zabiegając o stanowisko, w żadnym razie nie powielamy „wzorcowego” dokumentu, tylko zawsze tworzymy oryginalny list oficjalny, dostosowany do stanowiska, o które się staramy.

Tekst napisany przez szukam pracy oferty